• Home »
  • Внутрішня політика »
  • Об’єднавчий собор обрав головою Єдиної помісної церкви України Митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія…

Об’єднавчий собор обрав головою Єдиної помісної церкви України Митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія…

“Митрополит Луцький і Волинський Михаїл (УПЦ-КП) перед фінальним голосування зняв свою кандидатуру, повідомили BBC News Україна учасники собору.”
Це допомогло митрополиту Переяславському Епіфанію (УПЦ-КП) перемогти митрополита Вінницького Симеона (УПЦ-МП), якого підтримувала Адміністрація президента, з відривом у 20 голосів.

Так що всі, хто переживав, що в Україні буде “державна” “вінницька церква”, можуть полегшено зітхнути. Філарет всіх переграв, а він так просто ні під кого не ляже. Судячи з розкладки голосів, Симеона крім колишніх УПЦ-МП підтримали ще й УАПЦ, які хотіли, щоб помісна церква була більш залежною від Константинополя.( Та ні… всім відомо, що УАПЦ просто дуже залежна від Москви… Мабуть  ще більше  ніж УПЦ МП. Прим. Ред.)

Начало формы

На соборі  присутні 64 архієреї, 64 священики і 64 миряни

На Об’єднавчому соборі оберуть предстоятеля єдиної Української помісної православної церкви, візьмуть участь 192 представники церков.

Від УПЦ Київського Патріархату будуть 42 архієреї і з ними відповідно по одному священику і мирянину — загалом 126 делегатів.

Від Московського Патріархату підтвердили участь 10 єпископів і кожен зі священиком і мирянином – загалом 30 осіб.

Під час Собору відбудеться таємне голосування за предстоятеля єдиної Української помісної православної церкви. Буде два тури голосування, у першому турі — рейтингове голосування. До другого туру вийдуть троє кандидатів, які наберуть найбільше голосів.

Предстоятель автокефальної Української церкви – Митрополит Київського і всієї України  6 січня 2019 року у Константинополі з рук Вселенського патріарха Варфоломія має отримати Томос.

Так станеться лише за розкладів, якщо на Соборі не виникне «кадрового» конфлікту. А його передумови вже помітні. І з’явилися вони набагато раніше, ніж в останні передсоборні тижні. Але зрештою шляхом тяжких кулуарних домовленостей Константинополь домігся свого: патріарх Філарет написав листа з відмовою щодо претензій на престол нової Церкви. За це йому пообіцяли буцімто особливий статус: який – це з’ясується на Соборі 15 грудня.

В УПЦ КП змирилися з втратою стовідсоткового шансу на очільництво. Але все ж сподівалися, що, маючи значну перевагу архієреїв на Соборі – понад 40 своїх проти 13 з УАПЦ і до 10 з УПЦ МП, – під час відкритого архієрейського голосування зможуть перемогти будь-яку іншу альтернативу.

Та константинопольські спадкоємці «витонченої» візантійської дипломатії не були б собою, якби не змінили умови виборів і навіть формат Об’єднавчого собору.

По-перше, з’ясувалося, що обрання предстоятеля відбуватиметься зовсім не за квотним принципом, як то: чия більшість – того і прем’єр-міністр. По-друге, з архієрейського Собор був змінений на помісний: кожен єпископ повинен з собою привести священика і мирянина (або ченця). Отож загальна кількість його учасників збільшилася утричі. По-третє, голосування буде таємним і рейтинговим: кожен пише на папірці одну кандидатуру; потім з трьох, які набрали найбільше голосів, знову таємно обирається єдиний, який і стане предстоятелем.

Під ногами єпископату УПЦ КП захиталася земля. В авральному порядку, 13 грудня, вони зібралися на Архієрейський собор для того, щоб нібито обговорити суперечливі моменти статуту нової церкви. Але найголовнішим питанням порядку денного була консолідація зусиль і висування єдиного кандидата. Ним прогнозовано став митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній (Думенко), ректор Київської православної богословської академії і «права рука» патріарха Філарета.

39-річний Митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній – в миру Думенко Сергій Петрович – один з ймовірних предстоятелів нової церкви

На Фанарі навіть не приховували свого роздратування. Вже пізно увечері того ж дня на сайті Константинополя orthodoxia.info з’явилася розгромна стаття про Архієрейський собор УПЦ КП. Головна думка – зібрання незаконне, а Філарет намагається зберегти владу в новій церкві через свого ставленика.

Що ж так розізлило Вселенський патріархат? Схоже на те, що там існує свій кандидат на посаду предстоятеля Православної церкви в Україні. І він не з середовища УПЦ КП.

У Константинополі знали, що в УПЦ Київського патріархату не існує архієрея, рівного за авторитетом Філарету. Рейтинг митрополита Епіфанія, який водночас є патріаршим намісником, великою мірою тримається на покровительстві з боку предстоятеля УПЦ КП.

У самому єпископаті є кілька груп впливу, які не на загал завжди вели між собою боротьбу. Одне з цих угруповань очолює митрополит Луцький і Волинський Михаїл (Зінкевич) – мабуть, найкращий церковний менеджер УПЦ КП. Саме він 13 грудня став головним опонентом Епіфанія під час голосування за «єдиного кандидата», зумівши зібрати чверть голосів всіх архієреїв. Але на вчорашньому Соборі, це угрупування не вдалось до відкритого спротиву висуванню Єпіфанія.

52-річний митрополит Луцький і Волинський Михаїл – в миру Зінкевич Тимофій Семенович – головний конкурент ставленика Філарета, митрополита Епіфанія. Але конкурувати на виборах предстоятеля вони не будуть
Тому в Константинополі сподівалися, що присутність вселенських екзархів, президента, новий помісний формат Об’єднавчого собору і нові умови обрання предстоятеля Православної церкви під час таємного голосування «розірвуть» єпископат УПЦ КП на шматки. Такої розпорошеності голосів вистачить, щоб перше місце отримав не «київський» кандидат.  Наприклад 58-річний митрополит Вінницький і Барський УПЦ МП Симеон – у миру Шостацький Володимир Іванович – імовірний претендент на предстоятельство. Його підтримує президент

Але його обрання може зіграти злий жарт з новою церквою. Позаяк, за українським законодавством, церковним майном і храмами володіють громади, то архієреї УПЦ КП могли б віддати негласний наказ своїм парафіянам вдатися до саботажу і не перереєстровуватися «під москвина», що призвело б до справжнього колапсу.

Проте «найкомпроміснішою нейтральною» фігурою, яка влаштовує Фанар і вибір якої легко обґрунтувати серед української пастви, вважається константинопольський екзарх, архієпископ Памфілійський УПЦ у США Даниїл (Зелінський).  (Народився 1972 року в Івано-Франківську, дитячі роки провів на Тернопільщині, в місті Бучачі, де закінчив середню школу. У вересні 1993 вступив до Івано-Франківської духовної семінарії. У 1996 році був висвячений у сан диякона. Того ж року емігрував до США, де продовжив навчатися в Католицькому університеті Америки  Товариства  Ісуса (Орден  Єзуїтів). 7 вересня 2018 року в рамках підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні, призначений Вселенським патріархом Варфоломієм Першим  представником у Києві)

https://glavcom.ua/publications/hto-stane-predstoyatelem-pravoslavnoji-cerkvi-v-ukrajini-golovni-kandidati-ta-ostanni-intrigi-553154.html

15.12.2018

48277802_2219195948295962_4778817373601792000_o

Поділитися