Зеленський виграв битву, та чи виграє війну?

Сьогодні позиції Володимира Зеленського виглядають досить потужними. Але вже за два – три місяці новий президент почне втрачати підтримку. Ефект «медового місяця» розіб’ється об скелю завищених очікувань. Під час виборчої кампанії Володимир Зеленський не був багатослівним. Виборець бачив у Зеленському «свого» кандидата і наділяв його близькими собі характеристиками. У цьому і полягає ефект «медового місяця»: чим менше говорить новий політик – тим стрімкіше зростає його рейтинг. Та тепер Володимиру Зеленському доведеться працювати з нелояльним парламентом і Урядом. Доведеться відповідати на питання, які ставили Петрові Порошенку.

Швидко показати результат буде важко.

Уряд Володимира Гройсмана опиняється у внутрішній опозиції до президента. Прем’єр буде стверджувати, що оперативне управління країною – його парафія. Адже прем’єр очолює виконавчу вертикаль. Окремі міністри можуть ставити палки в колеса, тихо саботуючи рекомендації президента. Для Гройсмана тут важливо зберегти обличчя.
Можлива і відставка Уряду. Щонайменше, відповідний проект заяви Гройсман вже написав. Лишилось поставити дату, підпис і відправити у парламент. Тим не менш, до призначення нового Кабміну Гройсман буде виконувати обов’язки.

Головна робота буде кипіти у парламенті.

У Верховній раді спробують переформатувати коаліцію. При цьому не обов’язково ліквідовувати стару. Андрій Парубій оголосить, що коаліції немає тільки заради позачергових виборів. Але дострокові вибори надто ризиковані для Зеленського.
Соціологія КМІС говорить, що у випадку дочасних виборів Петро Порошенко зможе сформувати потужну фракцію в парламенті. Та й Опозиційна платформа «За життя» отримає високу підтримку. При цьому Самопоміч, Опозиційний блок та Радикали ризикують не пройти у парламент. У такому випадку партія Зеленського виграє вибори, але може виявитись у меншості.

Більш імовірно, що парламент допрацює до осені.

Щоб сформувати більшість, Зеленському доведеться будувати широку коаліцію. З цим викликом самотужки він не впорається. Краще делегувати функцію досвідченим політикам. Вибір у президента не великий. Опорними людьми можуть стати Юлія Тимошенко та Аваков., Бойко та Вілкул… Тимошенко може забезпечити сталу більшість. На відміну від інших, Тимошенко поважають і союзники і опоненти. Подібний формат більшості дозволить Володимиру Зеленському не втратити рейтинг до парламентських виборів. Президент зможе призначити людей за своїми квотами у МЗС, Міноборони, ГПУ та СБУ. Головний для Зеленського саме силовий блок. Адже від нього очікують гучних посадок мародерів. Для цього потрібна воля і люди на своїх місцях вже сьогодні.
А керувати Урядом буде Юлія Тимошенко. Та все ж головний спільний інтерес Зеленського і Тимошенко – не допустити реваншу Порошенка. А це можна зробити лише спільними діями.

Сергій Биков,
Голова аналітичного центру ІНПОЛІТ

14.05.2019.

376383-1024x614

Поділитися