• Home »
  • Новини »
  • Український ідеал – Фінляндія і Ізраїль? Добре там де нас немає…

Український ідеал – Фінляндія і Ізраїль? Добре там де нас немає…

У кожного з нас є еталон. І раз по раз ми накладаємо цей трафарет на нашу повсякденність. Щоб потім цю повсякденність гнівно засудити.Ми засуджуємо нашу реальність за те, що вона не схожа на героїчний епос. Ми обурюємося дорогами, тарифами і хабарами. І всякий раз киваємо на приклад інших країн, будучи переконані, що їхній шлях до свободи і суверенітету був рівним і без вибоїн.

Проблема втім у тому, що ми поняття зеленого не маємо, через що їм довелося пройти.

Фінляндія

Чи хочемо ми бути Фінляндією, що перемогла Радянський Союз, що побудувала комфортне середовище, що створила одну з найкращих освітніх систем в світі? Безумовно, так. І ми згадуємо про те, як фінська армія перемогла червону, відстояла незалежність і вибила своє право на суверенітет. Приклад 3,5-мільйонного Давида і 190-мільйонного Голіафа. Він гріє душу і змушує вірити в чудеса. Але всерйоз чи готова Україна до фінського досвіду?

Їх довоєнні витрати на оборону коливалися від 16 до 25% ВВП.  У нас 5% і ми стогнемо…Через воєнізовані структури пройшло півмільйона громадян.  На наш копил це біля 7 млн…  Базову вишкіл отримували не тільки чоловіки, але і жінки з підлітками.

Радянсько-фінська війна виглядає як незаперечна перемога Гельсінкі лише з нашого часу. А навесні 1940 року наші оцінки могли бути зовсім іншими. Втрати фінської армії перевищили 70 тисяч чоловік (вбиті, поранені і зниклі безвісти). (У нас близько 1 млн….) Понад чверть особового складу. За підсумком, країна втратила 11% території. Евакуювала 430 тисяч своїх громадян. Так, Фінляндія відстояла незалежність, але після Другої світової виявилася фактичним сателітом СРСР.

Втім, не тільки торгівля – дипломатія і економіка теж мали досить обмежений суверенітет. Розвал Союзу викликав “принцип доміно” –  фінська економіка виявилася в кризі, з якого довго і наполегливо вибиралася. А до стиною ЄС  Фінляндія змогла війти лише  після того як СССР не стало, лише в 1995-му.

Фінський сценарій для України, навіть у разі перемоги, – це законодавча відмова від окупованих територій. Визнання їх частиною Росії. Евакуація і облаштування жителів Донбасу і Криму. Повернення країни в економічну орбіту Москви. Відмова від НАТО і ЄС.

Кожен може приміряти його на себе і вирішити – чи готовий він заплатити цю ціну.

Ізраїль

Землю обітовану ми ставимо собі за приклад ще частіше. Ізраїль, мужньо боровся проти всіх за шаленої та реальної допомоги США… Ми хочемо бути на нього схожими і копіювати його рецепти. Потрібно всього лише мобілізувати 40% працездатного населення в армію і допоміжні частини, втратити в боях чотири тисячі солдатів при загальній стартовій чисельності армії в 30 тисяч. ( Майже співмірно з нашими втратами на Донбасі)

  • “Ізраїльський досвід” – це ортодокси, які протестують проти війни в їхніх поселеннях.
  • Найжорстокіший конфлікт між “лівими” і “правими”.
  • Війна регулярної армії проти дружніх добровольчих підрозділів.
  • Усунення неконтрольованих радикалів – які, між іншим, пережили Другу світову .

“Ізраїльський досвід” – це оборонні витрати на рівні третини бюджету. Карткова система аж до 1959 року. Система розподілу, яка стосується продуктів, повсякденних товарів і навіть електроенергії.

Режим економії контролюється державою – перевіряючі ходять по домівках. Створено міністерство нормування і постачання. Гіперінфляція, що досягає декількох сотень відсотків у рік.

Ізраїлю ніхто не створював військово-промисловий комплекс. Він з’являвся на світло як реакція на збройне ембарго і загрозу санкцій. Йому ніхто не будував економіку – її створювали не стільки завдяки, скільки всупереч.

Корупційні скандали, звинувачення на адресу політичного і військового керівництва, подвійні стандарти – всі українські родові плями були характерні для Ізраїлю епохи становлення. Більш того – в порівнянні з ним, Україна сьогодні живе в просторі тотального комфорту.

Ми дуже приблизно уявляємо, як виглядала боротьба за незалежність у тих країн, які нам до душі. Порівнюємо їх період війни з їх сучасністю – і думаємо, що дві ці дати з’єднує рівний історичний автобан. Насправді, все навпаки.

https://www.obozrevatel.com/society/ukrainskij-ideal-finlyandiya-i-izrail-chto-zdes-ne-tak.htm?fbclid=IwAR1dI31ZuFohQzZZKBUqgB7_BHbgQvCqSm6-SYOHNsnpJkTg5Lyysngx8bA

03.11.2018.

Фінські-плакати-PLASTILIN.RV_.UA-01

Поділитися