• Home »
  • Новини »
  • «Deutsche Welle»: Новий виток у справі Лазаренка – бомба для Тимошенко під президентську гонку…

«Deutsche Welle»: Новий виток у справі Лазаренка – бомба для Тимошенко під президентську гонку…

Павло Лазаренко і США прагнуть до мирової угоди по грошах екс-прем’єра. Частина коштів скоро може повернутися в бюджет України. Питання, як вони зникли, здатний зіпсувати виборчу кампанію Юлії Тимошенко.

Справа Лазаренка вже багато років є бомбою з годинниковим механізмом. Уже 14 років Сполучені Штати Америки судяться за більш 230 млн доларів, заморожених на рахунках українського екс-прем’єра в Швейцарії і ряді офшорних юрисдикцій по всьому світу. У цьому безпрецедентному процесі в судовому реєстрі США є понад тисячу судових документів, представлених сторонами. Конфіскувати гроші Павла Лазаренка, засудженого в 2009 році американським судом за корупцію і відмивання грошей, виявилося значно складніше, ніж довести його провину.

13 серпня 2018 року Окружний суд округу Колумбія попередньо підвів риску під багаторічною тяганиною. Постановою суду, текст якого має в своєму розпорядженні DW, процес припинений до середини жовтня на прохання сторін. Протягом наступних двох місяців Сполучені Штати і український екс-прем’єр домовлятимуться про умови мирової угоди. Сторони пішли на це, щоб “зменшити обсяг ресурсів, витрачених на збір доказів і юридичні суперечки”.

А до чого  тут США?

А ресурсів вже витрачено більше, ніж достатньо. Такого масштабного справи проти іноземного громадянина, який крав гроші іншої держави і відмивав їх за межами США, в історії американського правосуддя ще не було. Оскільки вирок Лазаренку був у багатьох відношеннях прецедентом екстратериторіальний застосування американського антикорупційного законодавства, адвокати українця ставили під сумнів кожен крок звинувачення і суду доводилося щоразу заглиблюватися в складну юридичну матерію. Проблема в тому, що левова частка грошей Лазаренка, виведених з України в 1992-1997 роках, ніколи не переводилася в США, тому формально до них не можна застосувати американські закони про відмивання грошей та інше законодавство США про транскордонне корупції.

Захист Лазаренка наполягала, що переклади, скажімо, з острова Гернсі в Антигуа і Барбуда не надходили в США, а тільки “транзитом” проходили через коррахунки в цій країні. Суду округу Колумбія знадобилося більше десяти років, перш ніж він в кінці квітня минулого року ухвалив доленосне рішення: екстратериторіальний норми антикорупційного законодавства США поширюються на гроші Лазаренка за кордоном. Суд вирішив, що мова йде про двох окремих перекладах: один переклад – з Гернсі на рахунок в США, а другий – з американського рахунку на Антигуа. Таким чином визнана юридична основа для подальшої конфіскації заморожених коштів Лазаренка за кордоном.

Хабарі від Тимошенко

Пройшов ще рік судової тяганини, перш ніж в квітні цього року американський суд поставив крапку в іншому принциповому питанні: кошти від яких саме злочинних схем підпадають під можливу конфіскацію. Головна перемога американських правоохоронців полягає в тому, що суд врешті-решт таки відмовився виключати з переліку засобів до конфіскації гроші, отримані Лазаренко від Юлії Тимошенко, як того вимагали адвокати Лазаренка. Це випливає з розпорядження суду округу Колумбія від 23 квітня. Зокрема, суд в зв’язку з виведенням коштів компанією ЄЕСУ Юлії Тимошенко на рахунки Лазаренка підтвердив обґрунтованість підозр у вимаганні та відмиванні грошей.

А це не було само собою зрозумілим. Адже обвинувальний вирок в США виносився без урахування можливих хабарів від Тимошенко. Зате присяжні приймали рішення на основі двох відносно невеликих епізодів кримінальної справи, зокрема, розкрадання і виведення за кордон декількох десятків мільйонів доларів державної агрофірми “Наукова”.

Щоб прискорити процес, суд тоді виніс за дужки епізод з відмиванням коштів, отриманих Лазаренко від компанії Юлії Тимошенко “Єдині енергетичні системи України”. Це, однак, не означало виправдання за цим епізодом, підкреслювало звинувачення. Хоча саме так це намагалися представити в ЗМІ сама Тимошенко і її соратники.

Мільйони з кишені українців

Деталі можливих злочинних схем за участю Юлії Тимошенко знову вийшли на перший план, коли постало питання конфіскації грошей на рахунках Лазаренка. Зрештою, гроші від Тимошенко, яку американське звинувачення називає “співучасницею” злочинів, згідно з матеріалами процесу, складають левову частку виведених на рахунки Лазаренка з України коштів. Тимошенко перевела на підконтрольні Лазаренко рахунки щонайменше 162 мільйонів доларів, говориться в матеріалах справи. Йдеться, як раніше встановило слідство, про “відкати” за сприяння в діяльності енергокомпанії ЄЕСУ.

Будучи прем’єром Павло Лазаренко, зокрема, видав державну гарантію на 200 мільйонів доларів за контрактом   ЄЕСУ і “Газпрому” на поставку газу. Компанія Тимошенко не заплатила російському газовому монополісту за газ, і в підсумку розраховуватися довелося державі за рахунок платників податків. А гроші від продажу російського газу спочатку виявилися на офшорних рахунках Тимошенко, а потім і Павла Лазаренка.

Краще синиця в руках, ніж журавель у небі

Оскільки за можливі схеми Тимошенко і Лазаренко нарешті заплатили українські платники податків, у Києва є вагомі аргументи домагатися повернення цих грошей. Ймовірно, вже через кілька місяців українці дізнаються, скільки саме погодиться відступити Павло Іванович з більше двохсот мільйонів, заморожених на його рахунках. США, очевидно, пішли на “торг” з Лазаренко не тільки щоб прискорити виснажливий процес. А й тому, що навіть переконавши американський суд в злочинних схемах Лазаренка і Тимошенко і в тому, що на ці можливі злочини поширюються закони США, американські прокурори ще були б далекі від конфіскації грошей.

Адже до сих пір в суді точно не було доведено, що всі без винятку заморожені рахунки належать саме Лазаренко. Значна частина грошей екс-прем’єра знаходиться на рахунках трастів в Швейцарії і в офшорах. Банки не поспішають розкривати бенефіціарів цих трастів, і не виключено, що в окремих юрисдикціях ще довелося б витратити не один рік, щоб домогтися виконання рішення американського суду.

Незручний для Тимошенко момент

Інтрига тепер не тільки в тому, про яку суму повернення коштів США домовляться з Павлом Лазаренком. А в тому, як швидко ці гроші повернуться в Україну. Якщо мирову угоду в жовтні буде підписано, цілком можливо, що це станеться ще до президентських виборів в Україні в травні 2019 року. Навіть якщо в український бюджет будуть повернуті не 200, а, скажімо, 50 мільйонів доларів, влада матиме можливість записати собі це в актив. Тим більше, на тлі того, що ні цента виведених за кордон мільйонів Віктора Януковича і його оточення за майже п’ять років після зміни влади повернути так і не вдалося.

А для нинішнього лідера виборчих перегонів Юлії Тимошенко розв’язка саги про повернення “грошей Лазаренка”, очевидно, несе серйозні репутаційні ризики. Адже, напевно, ЗМІ та політичні конкуренти не забудуть нагадати, як і з чиєю допомогою понад двадцять років тому на зарубіжних рахунках виявилися мільйони Павла Лазаренка.

https://www.facenews.ua/articles/2018/322716/?fbclid=IwAR25IoF5zSri0kIukDNHtYvZKpnEemsGcArv4rCk_WWmc00P6-J1Px22frc

11.11.2018.

orig-1482926944f59a6cde0f925459ef11688a97856ab3-1482926823

Поділитися