• Home »
  • Корисно знати »
  • «ЖИТИ ПО-НОВОМУ» ВВАЖАЮТЬ, ЩО УСІХ ТРИМАЮТЬ ЗА ЯЙЦЯ: По Закону АТОшники – Кримінальні Злочинці…

«ЖИТИ ПО-НОВОМУ» ВВАЖАЮТЬ, ЩО УСІХ ТРИМАЮТЬ ЗА ЯЙЦЯ: По Закону АТОшники – Кримінальні Злочинці…

…які захопили зброю і, об’єднавшись в якісь формування, здійснювали військові операції — Роман Безсмертний

 

Політик і дипломат, колишній представник України у політичній підгрупі тристоронньої контактної групи у Мінську РОМАН БЕЗСМЕРТНИЙ належить до табору супротивників президентських законів

– Почнемо з гарячої теми останніх днів – законопроекту щодо реінтеграції Донбасу. Чому, на вашу думку, його так довго не могли внести в Раду? І як ви оцінюєте сам текст законопроекту? Чи вирішує він проблему Донбасу?

– Те, що я бачу зараз в тексті, і те, як його внесли – це не розв’язання питання, це тактична гра. Усе, про що говориться та пишеться, не є реінтеграція. Ні в одному, ні в другому законопроектах немає реінтеграції. Той, хто вчитається, той назве ці закони не “про реінтеграцію”, а “про покарання власного народу”.

Що я маю на увазі? Більше трьох років йде війна. Там під окупацією люди, і тут під контролем держави люди. У всіх ЗМІ розказують, що це – війна, а формально, юридично це – антитерористична операція. Соціальний статус усіх і там, і тут – звичайні громадяни, відповідальність за яких несе українська влада. Тобто мінімальний соціальний достаток, продукти харчування, опалення – це все належить забезпечувати українській владі й, відповідно, нести відповідальність, якщо це не відбувається.

Так звані незаконно утримувані особи – теж відповідальність української влади, бо якби це юридично була війна, тоді б діяла Женевська конвенція про права військовополонених, стежили б, як вони утримуються, які умови, яке харчування. А так це мені нагадує 1941 рік, коли нацистська Німеччина і Сполучені Штати, які підписали відповідні положення, військовополонених одягали і харчували, а радянському солдату кидали варену брукву. Поведінка сьогоднішньої української влади точно така, як у радянської влади на початку Великої вітчизняної війни, коли їм було абсолютно наплювати на те, що з того боку є люди, які знаходяться в статусі незаконно утримуваних, яких закрили в підвалах, які не можуть пред’явити права як військовополонені. Тому я розцінюю цей крок із законопроектами як маневри навколо теми війни.

— А які недоліки, по-вашому, цього закону щодо Донбасу?

— Як цей закон стосується статусу тих, хто бере участь в АТО? Зараз через цей закон АТОшники – кримінальні злочинці, які захопили зброю і, об’єднавшись в якісь формування, здійснювали військові операції. Президент і депутати мають зрозуміти, що як тільки поміняються президент і політична ситуація в країні, АТОшники всі сядуть за статтями про незаконне заволодіння зброєю, груповий розбій, бандитизм.

Я кажу про юридичний статус цих людей, які воювали в АТО, включаючи те, що там в цивільних умовах знаходяться регулярні війська. А якщо подивитися за законами, що таке участь у міжнародному конфлікті на власній території регулярних військ і що означає без офіційного визнання війни на території населених пунктів завести війська і вести бої… Хто-небудь аналізував наслідки цього? Коли бачу це, то розумію прекрасно, що цих людей пересадять. І мені це болить: сьогоднішні герої можуть опинитися за ґратами. Впевнений, що відповідатимуть і ті, хто боявся ухвалювати рішення, яке стосувалося введення воєнного стану. Про що йдеться у Конституції? Рішення про воєнний стан – це не право президента, а обов’язок. Він зобов’язаний був, коли виникла загроза суверенітету, територіальній цілісності, виник масовий колабораціонізм, вводити воєнний стан. На цю територію мали зайти регулярні війська, тоді б ніхто до нього ніяких претензій не мав. А те, що створюється, – це динаміт. Зміниться політичний режим в Україні – і цей динаміт рознесе державу, вона не утримається. Давайте подумаємо, як поведуть себе у таких умовах західні регіони України, якщо уявити щось на кшталт Януковича, який може прийти до влади, що тоді робити? Там вводити АТО?

— І що робити у тій ситуації, яка склалась?

— Перше – це низка законів. Має бути закон, який би повернув ситуацію у законне русло: має бути указ про введення на обмеженій території правового режиму воєнного стану, закон про реінтеграцію. Я говорю про кардинально новий закон, який би дав відповіді на зазначені питання. Друге – це нинішній соціально-економічний стан. Політична оцінка має бути дана всьому, що відбувається, мали би бути правові, міжнародні, економічні, гуманітарні, соціальні складові, як ми бачимо динаміку розвитку ситуації на цій території, адже вона вже не вирішиться за 10 років. Коли починалось все це, я чув фрази, що за декілька годин ми припинимо АТО, а я казав, що війна перейде у стан окопної. Війна торкнулась людської долі, майна, дітей, сімей. Там і тут люди, їм треба жити, треба щось їсти, потрібен дах над головою, вони на 90% невинуваті в тому, що відбулось. На окупованій території майже 3 млн жителів, 46 тисяч колабораціоністів під зброєю, 50 тисяч українських регулярних військ і вже майже 180 тисяч, які повернулись із цього пекла. Ми повинні забезпечити їм гарантію на майбутнє, аби їх не посадили, тому на всі ці питання в законі про реінтеграцію має бути відповідь. Має бути застосоване так зване перехідне право, яке стане кроком назустріч.

Окремо в цьому питанні стоїть тема Криму. Вона точнісінько так цим законом має бути врегульована. Закон про реінтеграцію окупованих територій має містити розділи Донецької, Луганської областей і АР Крим.

08.11.2017.

https://apostrophe.ua/ua/article/politics/government/2017-10-11/voynu-na-donbasse-obostryayut-a-geroyam-ato-budet-grozit-tyurma—roman-bessmertnyiy/14872

1381832098_yayca_1

Поділитися