• Home »
  • Корисно знати »
  • Чому ніхто не знає про князя, котрий розбив перший наступ на Київ московитів? Це мають знати всі!…

Чому ніхто не знає про князя, котрий розбив перший наступ на Київ московитів? Це мають знати всі!…

Нам треба знати і шанувати своїх героїв. Зараз Церква визнає святими лише чотирьох київських князів: Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Ольгу Святу та Мстислава Хороброго. Діяльність останнього 200 років замовчувалася, хоча він був канонізований ще в сиву давнину. Ніхто з пересічних громадян нічого не чув про Мстислава Хороброго лише тому, що він розбив перший наступ на Київ предків московитів.  Мстислав Хоробрий — унікальний за значенням діяч, який відстояв незалежність Києва, завдав 1173 року такої поразки суздальцям — предкам московитів, після якої вони не змогли оговтатися до монголо-татарської навали.

Андрій Боголюбський зібрав у похід велетенське військо у складі суздальців, рязанців та інших, більше за 50 тис. Це — чи не найбільше військо, про яке згадують вітчизняні середньовічні літописи.

У 1169 р. військо, спрямоване на Київ Андрієм Боголюбським, князем Володимиро-Суздальського кнзівства, що охоплювало землі фіно-угорського племені меря, обложило Київ. Захопивши після багатоденного штурму Київ, суздальський князь влаштував небувалий розгром. Як пише літопис, «І грабували (суздальці) два дні весь город — Поділ, і Гору, і монастирі, і Софію, і Десятинну Богородицю. І не було помилування нікому і нізвідки: церкви горіли, християн убивали, а інших в’язали, дружин вели в полон, силоміць розлучаючи з чоловіками їх, діти ридали, дивлячись на матерів своїх. І узяли вони майна множество, і церкви оголили від ікон, і книги, і ризи, і дзвони з церков познімали… Запалений був навіть монастир Печерський святий Богородиці поганими, але Бог молитвами святої Богородиці оберіг його від такої біди. І був у Києві серед всіх людей стогін, і туга, і скорбота».

Опір нападникам очолив МСТИСЛАВ ХОРОБРИЙ – найбільш відомий і улюблений князь в тогочасній Україні. Надалі  суздальці обложили Мстислава Хороброго у Вишгороді. Його військо дев’ять тижнів на мурах і біля міста вело бої з суздальськими нападниками. Розгром суздальців під Вишгородом стався на початку зими 1173 року. Незабаром у Суздалі Андрія Боголюбського убили змовники, котрі повстали проти його жорстокості.Церква визнала Мстислава Хороброго, керівника розгрому суздальців, святим.

Бортьбу з суздальцями продовжив його син   Мстислав Удатний.  Він вів жорстоку війну Вів жорстоку боротьбу з володимиро-суздальським князем Всеволодом III Велике Гніздо. Мстислав Удатний 1216-го в битві на р. Ліпиці розгромив військо володимиро-суздальського князівства. Як пише літопис, суздальський князь і його брат Ярослав, майбутній батько Олександра Невського, тікали в спідній білизні, загнавши семеро коней і залишивши на полі бою все військо. Під ударами князів київської династії Володимиро-Суздальське князівство розпалося.

У грудні цього року виповнюється 845  років  від розгрому  суздальських військ  Великим київським князем Мстиславом Хоробрим.

02.12.2018.

10__5208_500x317

 

Поділитися