• Home »
  • Корисно знати »
  • БУДАПЕШТСЬКИЙ МЕМОРАНДУМ: СИМОНЕНКО ОБНІМАВСЯ З РОСІЙСЬКИМ ПОСЛОМ, А ЧОРНОВОЛ З АМЕРИКАНСЬКИМ…

БУДАПЕШТСЬКИЙ МЕМОРАНДУМ: СИМОНЕНКО ОБНІМАВСЯ З РОСІЙСЬКИМ ПОСЛОМ, А ЧОРНОВОЛ З АМЕРИКАНСЬКИМ…

«Рухівці» становили основу тієї  опозиції,  яка хотіла здати ядерну зброю Росії за будь-яку ціну…  Лише депутати від УНА-УНСО  та Степан Хмара  розглядали  її  як найнадійнішу гарантію безпеки в умовах небезпечного сусідства з Росією. Вони зробили трибуну Верховної Ради місцем для публічного оголошення своїх побоювань і тривог. Їх опонентами тоді виступали народні депутати  від КПУ начолі з Симоненком  та Кравчуком, що не бачили небезпеки з боку «великого брата», і тому охоче підтримували передачу йому ядерного боєзапасу. У той час як «рухівці» покладали усі свої надії на гарантії  безпеки України від США  та Британії. Однак і ті, і інші були дилетантами  і аматорами у  міжнародній політиці. Нічим  крім особистих амбіцій та пустої балаканини, а можливо ще й особистої матеріальної зацікавленості, їх позиція не була підкріплена…

Втім  у деяких членів  тодішньої парламентської опозиції (насамперед – її національно орієнтованої частини, але не «рухівців»)  час від часу прокидалась занепокоєність від економічних наслідків ядерного роззброєння, до необхідності протидії колективного тиску великих держав на Україну в даному питанні. Зокрема дискусія розгорілася в період парламентських слухань, тобто часу пустопорожньої балаканини, а не засідань на яких приймалися рішення присвячених ратифікації підписаних в Лісабоні угод в червні 1993 року. Так, депутат віж Тернопільської області В. Калинець цікавився , що  представляє собою Лісабонський протокол  у міністра закордонних справ Анатолія Зленка : «Шановний пане міністре! Хочу, щоб ви щиро поділилися власними думками з приводу того, чому на Україну чиниться таке шалений тиск з боку Сполучених Штатів Америки, Росії та інших країн, щоб ми стали без’ядерною державою? Чи не здається вам, що ваша позиція є капитулянтской і принижує державність України? ».

І лише львівський депутат  який був «чужим» не лише серед так званих «рухівців» та навіть «репівців» – Степан Хмара, разом із депутатами від УНА-УНСО  Юрієм Тимою, Олегом Вітовичем та  Ярославом Ілясевичем критично відзначав: «Шановний Анатолію Максимовичу! Слухаючи вашу доповідь, мені важко було зорієнтуватися: де ми знаходимося і кого слухаємо. Якби Козирєва або посла Сполучених Штатів Америки – мені було б зрозуміло. Яке ж ви уявляєте держава, від імені кого говорите? Ваша доповідь була, м’яко кажучи, дуже тенденційний і агітаційний в певному напрямку … Скажіть, будь ласка, чи думаєте ви про те, що доведеться відповідати і за те, що вже було зроблено з тактичною ядерною зброєю … Чи не здається вам, що ви агітуєте за то, що суперечить національним інтересам України і в майбутньому доведеться за це відповідати? »

« Рухівців» хвилювала лише сміховинно низька ціна, за яку Україна віддавала свій ядерний арсенал. Так, В’ячеслав Чорновіл в питанні до Зленко лише відзначав: «Під час розмови з сенатором Навном я дізнався, що цифра 175 000 000 доларів була названа йому українською стороною. «Я, – розповідав він, – так щиро домагався від американського Конгресу, щоб пообіцяли дати Україні ці 170 000 000, а ви тепер називаєте мільярди». Хто з української сторони так дешево оцінив наші витрати по ядерній зброї, назвавши американцям суму в 175 000 000? ».

Апологетами ядерної політики Кравчука тоді  виступили не лише Чорновол і його «рухівці», але й депутати   від КПУ,  від південного сходу України, які навіть гіпотетично не могли уявити Росію потенційним супротивником. Так, одеський депутат С. Остроущенко зазначила наступне: «Міністр закордонних справ дуже переконливо, аргументовано показав нам те, що, по суті, очевидно для будь-якого неупередженого людини – повну неможливість для нас бути ядерною державою. Неможливість фізичну, технічну, матеріальну, політичну. »

 Результати цієї «мудрої» та «далекоглядної»  політики  наших  «демократичних» мудрагелів  від сохи  у першому поколінні  ми сьогодні й пожинаємо…

10.10.2018.

13ccdf0670384fff2f739941b9ad22b7

Поділитися