РАССЄЯ (Ч.8: США против Путина за Медведева)

РАССЄЯ

 


Часть восьмая

 


США против Путина за Медведева

 


Путин назовет своего щенка,

которого он получил от болгарского коллеги,

Николаем Яновичем Азаровим

ТСН

 


Путін наляканий тим, що може розповісти Віктор Бут про нього та його оточення. Західна преса, коментуючи екстрадицію з Таїланду до США російського бізнесмена Віктора Бута, обвинуваченого в торгівлі зброєю, висловлює думку, що «торговець смертю» в американській в`язниці вважатиме за краще «залишитися російським героєм» і не співробітничатиме зі слідством. Проте російська влада все ж таки побоюється, що Бут може розкрити масу безсторонніх для Москви секретів, недаремно режим Путіна так активно заперечував проти екстрадиції і публічно виступав на захист Бута, вважають ЗМІ.

Як пише в блозі на сайті The Washington Post Джексон Діл, «російська еліта налякана тим, що Бут може розповісти в порядку операції про визнання провини з американською прокуратурою». Як пояснює InoPressa з посиланням на видання, йдеться про походження зброї, якою торгував Бут, а також про його зв`язки з радикальним шиїтським угрупуванням «Хизбаллах» і колумбійським угрупуванням FARC, докази яких є в американської сторони.

Як відзначає Діл, його не дивує демонстрація Москвою відкритого невдоволення з приводу екстрадиції Бута, оскільки «міжнародні злочинці із зв`язками в російському уряді звикли до безкарності». «Парочка навіть засідає в парламенті, хоча за кордоном поліція звинувачує їх у вбивстві», — додає журналіст.

Джексон Діл, очевидно, говорить про депутата Держдуми Андрія Лугового з фракції ЛДПР, якого у Великобританії підозрюють в причетності до отруєння колишнього офіцера ФСБ Олександра Литвиненка. Другим депутатом, вочевидь, є Адам Делімханов, оголошений Дубаєм в міжнародний розшук у зв`язку з вбивством Суліма Ямадаєва.

Щоб не допустити екстрадиції Бута до США, Росія випробувала всі можливі методи. Так, тайському уряду Москва пропонувала нафту зі знижкою, погрожувала і Таїланду, і Сполученим Штатам діями у відповідь, обіцяла навіть відмінити «перезавантаження», що почалося не так давно .

Як вважає Діл, якщо Вашингтон доведе справу Бута до кінця і не злякається погроз Москви, цей процес може стати окремим випадком застосування принципу верховенства закону по відношенню до злочинця, активно підтримуваного російською владою.

Французька газета Le Figaro пояснює обурену реакцію Москви фактом екстрадиції Бута тим, що він «був дуже цінним інформатором, щоб віддати його США», — підкреслює Le Figaro Бут — ключова ланка секретної війни, яку ведуть між собою Москва і Вашингтон в області торгівлі і безпеки, відзначає видання.

Як не виключає газета, Бут може видати імена російських офіційних осіб, замішаних в торгівлі зброєю, — наприклад, спливає ім`я віце-прем`єра Ігоря Сечина, який у 1980-тих роках працював перекладачем в Мапуту. У той же ж період в цій країні знаходився і Бут.

Як вважають російські експерти, на яких посилається французька газета, оскільки Буту відомі банківські рахунки і голови терористичних угрупувань, Вашингтон може використовувати його справу для дискредитації Росії на цьому ринку. Джерело газети в Бангкоку припустило, що Бут вважатиме за краще «залишитися російським героєм у в`язниці, ніж стане співробітничати з американськими слідчими».

Як нагадує німецька газета Berliner Zeitung, досі Бут не демонстрував готовності говорити із слідчими, повідомляє InoPressa. У США раніше відзначали, що тільки сам обвинувачений може вирішити, чи хоче він провести у в`язниці залишок життя або піти на операцію з правосуддям і вийти на свободу через 10–20 років.

Дружина «торговця смертю» Алла Бут заявила напередодні, що її чоловік після того, як його кинула Росія, має повне моральне право помститися, видавши американцям важливі таємниці Путіна та його поплічників.

Російський бізнесмен Бут був заарештований в березні 2008 року в Бангкоку. Його арешт став результатом операції американських спецслужб, до якої на останньому етапі підключили поліцію Таїланду. У США Бута вважають найбільшим нелегальним торговцем зброєю в світі. Американська прокуратура раніше пред`явила йому звинувачення в змові з метою вбивства американських громадян і військовослужбовців, нелегальній торгівлі засобами ППО і матеріальній підтримці тероризму. У серпні 2010 року суд Таїланду першої інстанції ухвалив відмовити США в екстрадиції росіянина. Після апеляції Вашингтона справа про екстрадицію розглядалася повторно в жовтні. Тоді Кримінальний суд Таїланду закрив другу справу відносно Бута на запит американської сторони, яка намагалася підстрахуватися. Таким чином, рішення суду ліквідувало всі юридичні перешкоди для екстрадиції Бута до США.

Напередодні Таїланд екстрадував росіянина до США. Бізнесмен може постати перед Федеральним судом Південного округу Нью-Йорка вже найближчим часом. Сам Віктор Бут досі заперечував всі пред`явлені йому звинувачення і заявляв, що у минулому тільки володів легальним бізнесом у сфері міжнародних авіаперевезень, який закрив через втрату рентабельності у 2001 році. Як він поведеться після екстрадиції до США, покажуть найближчі дні.

 


18.11.2010

 

Поділитися